Starigrad-Paklenica

to malownicze, małe miasteczko położone między Rijeką, a Zadarem, u stóp masywu górskiego Velebit, nieopodal Parku Narodowego Paklenica. Jest to miejsce, w którym morze dotyka gór, a łagodny klimat Morza Śródziemnego spotyka się z klimatem górskim. Na miłośników wspinaczki górskiej, plażowiczów i wielbicieli przyrody czeka tu wiele atrakcji. Park Narodowy Paklenica to najstarszy park narodowy Chorwacji. Paklenica rozciąga się na obszarze 145 km w paśmie górskim Velebit i obejmuje dwa kaniony: Velika i Mala Paklenica. Bardzo strome ściany kanionu stanowią prawdziwe wyzwanie dla alpinistów, zwłaszcza północna ściana Anića Kuk. Park dostarcza niezapomnianych wrażeń wizualnych, jest to bowiem obraz potężnych gór stykających się z łagodnym morzem.

Pogoda

Najkorzystniejszym okresem do odwiedzania i wspinania się w Paklenicy są miesiące od kwietnia do końca października. Śródziemnomorski klimat sprawia, iż średnia temperatura latem to 26° C. 

W najgorętszy dzień w roku temperatura potrafi osiągnąć nawet 38 ° C.

Ogromnym plusem przy takich upałach jest możliwość znalezienia ściany położonej w cieniu. Potężne i niezliczone zbocza oferują każdą wystawę słoneczną. Okres suchy przypada na wiosnę i lato, zaś deszczowa pora na jesień i zimę. Nieliczne deszczowe dni w okresie suchym nie przeszkadzają we wspinaniu. Krasowość terenu sprzyja wysychaniu form skalnych w bardzo szybkim tempie.

Zakwaterowanie​

Różnorodność i ilość oferowanych miejsc noclegowych zaspokoi apetyt nawet najbardziej wybrednych i wymagających. Zaczynając od możliwości rezerwacji miejsc hotelowych, wynajmu całych domków letniskowych, po możliwość wynajęcia pokoi w pensjonatach przy samym brzegu plaży. Oczywiście trzeba się liczyć z większymi kosztami.Dla nieco mniej zasobnych portfeli, ale wciąż na bardzo wysokim poziomie i z odpowiednim standardem to tzw. apartamentowce. Optymalne rozwiązanie.Oczywiście Starigrad ma do zaoferowania także dużą ilość kempingów, dla miłośników spania pod chmurką, lub przyjezdnych z własną przyczepą kempingową.Szkoła wspinania "Qubs Team"  współpracuje bezpośrednio z właścicielami świadczącymi usługi akomodacji oraz największym portalem internetowym oferującym noclegi w Starigradzie.  Przyczynia się to do rezerwacji miejsc najbardziej zbliżonych do wymagań grupy biorącej udziałw kursie wspinaczkowym, imprezie integracyjnej, czy korzystających ze wspinaczkowych rodzinnych wakacji, a także ma wpływ na ich cenę.

 

 

Wspinanie

Wspinanie w Narodowym Parku Paklenica to przede wszystkim różnorodność i nieograniczone możliwości. Począwszy od nagromadzenia dużej ilości dróg sportowych w dolnej części wąwozu, po monumentalne wysokie na ponad 300 metrów ściany takie jak Anića Kuk (350 metrów, 712 m.n.p.m.). Duże ściany oferującą drogi wielowyciągowe w pełni ubezpieczone w stałe punkty asekuracyjne, a także te do prowadzenia na własnej protekcji. Nie zabraknie też możliwości zmierzenia się z drogami pokonywanymi hakowo.

​Największym walorem Paklenicy jest przedział oferowany trudności (od 3 do 8b+). Każdy z miłośników sportu, a przede wszystkim osoby początkujące znajdą tu wszystko czego szukają. Zapewniamy, że przewspinanie wszystkiego mogłoby zająć kilka ładnych lat (około 400 dróg).

Skała wapienna odmienna od wielu innych w Europie posiada znakomite tarcie, a głównie występujący rodzaj chwytów to krawądki, dziurki, krasowe rynny, płetwy, czy kaloryfery.Ukształtowanie skał bardzo różnorodne; znajdziemy tu połogie slaby bez chwytów, piony, małe, średnie i duże przewieszenia, a także okapiki i dachy.

 

 

Show More
Show More
Show More

Dodatkowe atrakcje

​Przewidziane atrakcje w dni wolne od wspinania lub będące w pakiecie ofertowym dla imprez integracyjnych:​ 

- "Bungee Jumping" - skok z mostu "Maslenica" (56 m wysokości)

- "Anićia Kuk" - wejście turystyczne na najwyższe wzniesienie Paklenicy (712 m.n.p.m.), skąd rozpościerają się przepiękne widoki​​- "Manita Peć" - zwiedzanie jaskini​

- "Mala Paklenica" - zwiedzanie wąwozu- "Zadar" - zwiedzanie i oglądanie jedynego w swoim rodzaju zachodu słońca

- "Narodowy Park Plitvićka Jezera" - wycieczka- "Narodowy Park Kornati" - wycieczka

​- "Kanu safari" - rzeka Zrmanja- "Rafting" - rzeki Mreznica i Cetina- "Jeep foto safari" - pasmo gór "Velebit"

- "Diving" - nurkowanie w zatoce pod opieką instruktora